سیستم هوشمند برق ساختمان

آسان تکنیک دستگاهی است که می توان بوسیله آن همه دستگاه های الکتریکی از قبیل لامپ ها ، مهتابی ها ، کلید ها و پریز ها و . . . را که در یک مکان قرار دارند کنترل کرد .

مشخصات دستگاه آسان تکنیک :

کنترل وسایل روشنایی از هر کجای خانه :

بطور مثال اگر در داخل اتاق خواب قرار دارید و فراموش کرده اید که لامپ های پارکینگ را خاموش کنید ، هیچ جای نگرانی نیست و لازم نیست که برای خاموش کردن لامپ ها به پارکینگ بروید . صفحه کلیدی که در داخل اتاق خواب شما نصب گردیده این امکان را به شما میدهد که با وارد کردن کد لامپ های پارکینگ به آنها دسترسی مستقیم پیدا کرده و آنها را خاموش کنید .

 

ارتباط با خط تلفن و سیستم گویا :

با استفاده از این سیستم شما می توانید همه دستگاه های الکتریکی که به آسان تکنیک متصل هستند را با خط تلفن یا تلفن همراه ویا حتی از تلفن های همگانی خاموش یا روشن کنید .

نحوه استفاده از سیستم ارتباط با خط تلفن ( مودم ) :

فرض کنید که از محل کار خود به سمت خانه در حال حرکت هستید و مایلید وقتی وارد خانه می شوید بجای گرما یا سرما از هوای مطبوع بهره مند شوید ، تا خستگی راه از تن شما بیرون رود .

قبل از رسیدن به خانه شماره تلفن منزل خود را بگیرید و پس از ارتباط با سیستم گویای آسان تکنیک کلمه عبور چهار رقمی را وارد کرده و سپس کد روشن شدن سیستم تهویه ( سرما یشی یا گرمایشی ) را وارد کنید ، خواهید دید که پس از ورود به خانه با توجه به روشن شدن سیستم تهویه از هوای مطبوع بهره مند خواهید بود . به همین شکل می توانید دستگاه هایی مانند ( سماور برقی ، تلویزیون ، چراغ ها و . . . ) را کنترل کنید .

اگر از خانه خارج شده اید و فراموش کرده اید که مثلاً تلویزیون یا برخی از لامپ ها را خاموش کنید دیگر مجبور نیستید که پس از طی مسافتی طولانی به خانه برگردید . با استفاده از دستگاه آسان تکنیک و تلفن همراه خود می توانید به روشی که در بالا توضیح داده شد و سایل الکتریکی مورد نظر خود را خاموش کنید .

 

ارتباط با رایانه :

با ارتباط دستگاه آسان تکنیک به رایانه شخصی (&nbspPC ) شما می توانید وسایل الکتریکی را این بار با رایانه کنترل کنید . بطور مثال اگر در حال استفاده از رایانه می باشید و احساس می کنید که نور محیط کارتان کم است ، کافیست نرم افزار آسان تکنیک را باز کرده و روی گزینه مربوط به اتاق کار خود کلیک کنید ، خواهید دید که چراغی در اتاق کار شما روشن خواهد شد .

مزایای دیگری که در ارتباط دستگاه آسان تکنیک با رایانه می توان بیان کرد این است که با استفاده از برنامه Remote Desktop و برخی تنظیمات ویندوز می توان رایانه را به شبکه های محلی ( LAN ) یا اینترنت مرتبط کرد و با این روش می توان گفت که آسان تکنیک با اینترنت و یا شبکه های محلی ( WAN , LAN ) در ارتباط است یعنی می توان همه دستگا ه های الکتریکی را از این طریق کنترل کرد .

همچنین در سیستم ارتباط با رایانه برنامه نویسان عزیز می توانند با گرفتن پروتکل های ارتباطی این دستگاه از شرکت سازنده آن ( بصورت رایگان ) کنترل وسایل الکتریکی را به شکل دلخواه انجام دهند ( مثلاً روشن و خاموش کردن وسایل الکتریکی در زمانهای مختلف با استفاده از تاریخ و ساعت رایانه ) .

سیستم دزد گیر و اعلام حریق :

آسان تکنیک قادر است در مواردی خاص نقش دزدگیر یا اعلام حریق را داشته باشد . فعال کردن این دو سیستم به دلخواه کاربر از روشهای ارتباطی مختلف که قبلاً ذکر شده امکان پذیر است . در این سیستم پس از تشخیص ورود غیر مجاز و یا حادث شدن حریق در مکان مورد نظر پس از روشن شدن سیستم آژیر ، با تلفن همراه یا ثابتی که کاربر قبلاً وارد نموده به طور اتوماتیک تماس گرفته می شود ( سیستم تلفن کننده ) .

کنترل هوشمند سیستم های سرمایشی و گر مایشی ( کولر ، فن کول ، هیتر ، . . . ):

با تنظیم دمای دلخواه بر روی این سیستم که مرتبط با دستگاه آسان تکنیک است سیستم های سرمایشی و گر مایشی به طور خود کار فعال و غیر فعال خواهند شد تا در محل مورد نظر دمایی یکنواخت و کنترل شده ای داشته باشید .